Hasır Hakkında

1

Trabzon Hasır’ı;

Birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan Trabzon 20.yy başlarında Kafkaslardan gelen ve eski zamanlarda can koruma amaçlı zırhların yapımında kullanılan hasır örgü tekniğinin takıya dönüştüğü çıkış noktadır. Zamanın Kafkas ustalarının yanına çırak olarak giren “sezer usta ” tarafından öğrenilerek Trabzon’da üretimi yaygınlaştırılmıştır. ilk zamanlarda erkekler tarafından icra edilen bu sanat kapasitenin arttırılması nedeniyle bayanlara öğretilerek yaygınlaştırılmıştır. Bayanlar arasında bu sanat anneden kıza, komşudan komşuya aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. İlk zamanlarda çok az bilinen Trabzon Hasır’ı günümüzde her düğünün ve önemli günlerin aranan takısı haline gelmiştir. Bu vesileyle üretim kapasitesi arttırılmıştır.

Biz Elizi kuyumculuk olarak yaklaşık 100 yıldır üretimi yapılan Trabzon hasır bileziğinin gelişiminde önemli buluşlara imza attık. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

*Trabzon hasır bileziğini günümüz tasarımlarıyla harmanlayıp yeni tasarımlar ortaya çıkardık.

* Ölçü alma aparatları oluşturduk.

*Değişken toka sistemini uyguladık

*Örgü kalitesini arttırmak için örücülere kalite kursları düzenledik..

Piyasadan topladığımız altınları eritip analiz yaparız ve ayarını yaptıktan sonra 32 mikron tel haline getiririz (saç telinin 10 katı kalınlığında)Bu telleri gramlara ayırıp mahallelerden köylerden (Trabzon’un 4 bir köşesinden ) gelen örücü bayanlara verilir. Örücü bayan teli alıp evine döner ve bu işlem karşılığında hiçbir senet vs güvence alınmaz tamamıyla karşılıklı güvene dayanır. Örücü bayan teli alıp evine döndükten sonra bir kibrit çöpü ve ya bir kürdan yardımıyla örgüye başlar. Örücü 32 mikron teli bir metre uzunlukta keserek bileziği örer. Örgüyü sadece bir çift yardımıyla örer. Teli çifte örgünün sırasına göre eşit şekilde üçgenler yaparak ve bunlara ilmekler atarak örer. Örücü 1 cm örebilmek için 2 ila 3 saatini ayırır. Bir bilezikte sırasına göre yaklaşık 7500 ila 8000 civarında ilmek atar. Hiç kalkmadan en fazla 4 saat örebilir. Daha fazlası görme bozukluklarına neden olabilir. Bir hafta sonra örücü bayanlar örgülerini bize teslim ederler. Teslim aldığımız örgülerin atölyelerimizde tel kaynaklarını yapıp daha sonra kaliteli bir şekilde üretim aşamasına geçip son haliyle müşterilerimizin kullanımına sunarız.

Not: Trabzon Hasır bileziği 22 ayar 18 ayar ve 14 ayar olarak üretimi yapılmaktadır.

Başa dön